You are here

19th Cape Henlopen Triathlon & Duathlon

 

Overall Results

June 09, 19


Results By Seashore Strider Event Production, Inc. Seashore Striders


Clydesdale
Athena
Novice
Duathlon Female
Open Male
Open Female


Duathlon Male

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 John Tower, Jr. Annapolis MD 381 M 1:M DOM 2 11:45.5 5:52/M 5 1:23.7 2 28:52.5 2:59/M 2 0:54.8 2 19:32.1 6:18/M 1:02:27.7 1:02:28.8
2 Christopher Peun Brooklyn NY 379 M 2:M DOM 3 12:09.7 6:05/M 3 1:03.2 3 29:00.5 2:59/M 3 0:57.3 3 20:39.6 6:40/M 1:03:49.9 1:03:50.6
3 James Drumm Quarryville PA 378 M 3:M DOM 5 14:42.7 7:20/M 4 1:07.7 1 27:31.9 2:50/M 1 0:52.3 4 24:34.1 7:55/M 1:08:47.0 1:08:48.8
4 Martin Rodriguez Rehoboth Beach DE 454 M 1:35-39 1 11:21.1 5:40/M 2 0:55.8 6 42:40.7 4:24/M 4 1:12.3 1 18:52.5 6:05/M 1:15:02.1 1:15:02.5
5 Anthony Borum Lewes DE 376 M 1:M DOMM 6 15:46.3 7:52/M 6 1:32.8 4 31:38.3 3:16/M 5 1:24.0 5 26:31.9 8:33/M 1:16:51.1 1:16:53.5
6 Wayne Bell Randolph NJ 375 M 1:70-99 7 16:30.0 8:14/M 7 1:45.7 5 38:41.6 3:59/M 6 1:50.4 6 30:30.7 9:50/M 1:29:16.3 1:29:18.7
DNF Todd Rudo Bryn Mawr PA 380 M :45-49 4 14:24.5 7:12/M 1 0:50.7                    
Top  

Clydesdale

  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Taylor Filliben Wilmington DE 490 M 1:M Clydesd 1 3:36.3 1 1:28.9 1 36:02.9 3:43/M 1 1:24.9 1 29:17.1 9:27/M 1:11:50.4 1:11:50.4
Top  

Athena

  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Cheryl Miemczewski Virginia Beach VA 492 F 1:F Athena 2 7:12.9 1 1:14.7 2 46:08.5 4:45/M 1 1:27.1 1 32:35.3 10:31/M 1:28:38.7 1:28:38.7
2 Shannon Morken Wilmington DE 493 F 2:F Athena 1 5:51.1 2 2:49.6 1 43:35.6 4:30/M 2 1:31.0 2 42:23.7 13:40/M 1:36:11.2 1:36:11.2
Top  

Novice

  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Zachary Moore Fairfax VA 489 M 1:M Open No 1 3:05.4 5 1:11.1 1 29:56.6 3:05/M 6 1:24.8 4 27:09.9 8:45/M 1:02:48.0 1:02:48.0
2 David Pucinella Milton DE 453 M 2:M Open No 2 3:42.3 1 0:52.3 7 38:54.7 4:01/M 2 0:47.4 1 25:51.5 8:20/M 1:10:08.4 1:10:08.4
3 Douglas Brown Rehoboth Beach DE 495 M 3:M Open No 5 3:55.7 3 0:59.0 3 37:26.1 3:52/M 9 1:48.6 2 26:05.6 8:25/M 1:10:15.2 1:10:15.2
4 Zachary Geidel Lancaster PA 494 M 1:40-44 4 3:52.7 6 1:30.3 6 37:57.1 3:55/M 3 0:59.8 3 26:49.5 8:39/M 1:11:09.5 1:11:09.5
5 Kyle Morken Wilmington DE 497 M 1:20-24 3 3:47.5 7 1:55.1 2 35:53.9 3:42/M 4 1:16.2 7 31:44.0 10:14/M 1:14:36.9 1:14:36.9
6 Elizabeth Rothschild Berlin MD 383 F 1:F Open No 10 7:50.1 2 0:53.1 8 39:01.7 4:01/M 1 0:42.3 5 27:57.2 9:01/M 1:16:24.6 1:16:24.6
7 Susan Arnold Rehoboth Beach DE 460 F 2:F Open No 8 5:10.0 9 3:04.4 5 37:56.0 3:55/M 5 1:24.3 6 29:29.7 9:31/M 1:17:04.6 1:17:04.6
8 Thomas Miemczewski Virginia Beach VA 432 M 1: 0-13 6 4:07.6 8 2:13.8 10 46:13.9 4:46/M 7 1:26.6 8 31:46.7 10:15/M 1:25:48.8 1:25:48.8
9 Donna Martin Ridley Park PA 491 F 3:F Open No 7 5:01.2 10 3:15.0 4 37:55.7 3:55/M 10 3:00.9 9 38:57.2 12:34/M 1:28:10.2 1:28:10.2
10 Joseph Parr Millsboro DE 437 M 1:50-54 9 6:30.3 4 1:11.0 9 45:59.4 4:44/M 8 1:26.9 10 48:21.6 15:36/M 1:43:29.3 1:43:29.3
Top  

Duathlon Female

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Lindsay Long Wilmington DE 391 F 1:F DFO 2 14:49.3 7:24/M 1 0:53.0 3 31:07.5 3:12/M 1 0:44.3 3 26:44.9 8:37/M 1:14:18.4 1:14:19.3
2 Katey Stazzone Lewes DE 393 F 2:F DFO 1 14:31.0 7:15/M 4 1:02.1 4 35:45.9 3:41/M 3 1:00.6 1 23:18.3 7:31/M 1:15:37.0 1:15:38.1
3 Christine Hopkins Lewes DE 387 F 3:F DFO 3 15:58.4 7:58/M 8 1:25.4 2 30:45.4 3:10/M 6 1:15.4 2 26:38.2 8:35/M 1:16:00.7 1:16:03.1
4 Nancy Adams Camp Hill PA 385 F 1:F DFM 4 15:59.4 7:59/M 9 1:27.4 1 30:40.2 3:10/M 8 1:34.9 6 29:31.7 9:31/M 1:19:13.1 1:19:13.7
5 Gretchen Hurtt Middletown DE 388 F 1:45-49 6 16:01.6 8:00/M 11 1:45.5 6 38:01.0 3:55/M 9 1:36.8 4 26:59.4 8:42/M 1:24:23.2 1:24:24.4
6 Ana Ramirez DE 496 F 2:45-49 5 16:01.4 8:00/M 12 1:47.6 5 37:37.6 3:53/M 12 1:58.1 5 26:59.6 8:42/M 1:24:22.9 1:24:24.5
7 Cathy Haut Lewes DE 386 F 1:60-64 7 20:03.1 10:01/M 3 0:55.7 8 40:55.3 4:13/M 2 0:51.5 7 34:42.7 11:12/M 1:37:26.4 1:37:28.4
8 Laurie Milnes Marcus Hook PA 392 F 1:55-59 8 22:01.4 11:00/M 7 1:16.9 7 40:25.5 4:10/M 5 1:12.2 8 38:09.9 12:18/M 1:43:04.2 1:43:06.1
9 Pepperr Liner Lewes DE 390 F 1:65-69 10 25:23.8 12:40/M 10 1:34.9 11 44:40.1 4:36/M 11 1:38.5 10 40:27.0 13:03/M 1:53:41.1 1:53:44.4
10 Deanna Wagamon Lewes DE 395 F 1:70-99 12 26:38.5 13:17/M 5 1:07.8 9 43:35.6 4:30/M 4 1:11.3 11 41:14.2 13:18/M 1:53:43.5 1:53:47.6
11 Danielle Wagamon Milton DE 394 F 1:30-34 11 26:37.6 13:17/M 2 0:55.5 10 43:51.2 4:31/M 10 1:37.6 12 48:08.4 15:32/M 2:01:06.8 2:01:10.4
12 Karen Eller Newark DE 382 F 1:40-44 9 22:48.0 11:22/M 6 1:11.5 12 1:04:22.5 6:38/M 7 1:34.9 9 39:12.3 12:39/M 2:09:05.3 2:09:09.4
Top  

Open Male

  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Dane Burkholder Ephrata PA 408 M 1:M TOM 9 3:03.3 18 1:12.9 1 25:35.8 2:38/M 7 0:46.4 2 20:10.0 6:30/M 50:48.7 50:48.7
2 Jack Diffendarfer Strasburg PA 416 M 2:M TOM 1 2:22.1 7 0:49.3 9 28:09.0 2:54/M 11 0:55.4 1 19:54.7 6:25/M 52:10.6 52:10.6
3 Anthony Kline Georgetown DE 425 M 3:M TOM 6 3:00.0 1 0:33.1 8 27:59.1 2:53/M 5 0:44.1 5 22:14.8 7:10/M 54:31.1 54:31.1
4 Ken Pakula Alexandria VA 434 M 1:M TOMM 18 3:17.7 8 0:52.3 3 26:28.5 2:44/M 10 0:53.6 12 23:58.8 7:44/M 55:31.1 55:31.1
5 Ravi Arps Brooklyn NY 403 M 1:35-39 3 2:45.3 25 1:24.7 12 29:36.0 3:03/M 27 1:19.1 3 21:14.0 6:51/M 56:19.4 56:19.4
6 Neil Semmel Bear DE 1 M 1:55-59 27 3:37.5 10 0:55.8 5 26:58.4 2:47/M 23 1:10.6 14 24:18.3 7:50/M 57:00.8 57:00.8
7 Robert Hartman Etters PA 422 M 1:60-64 21 3:24.8 6 0:45.8 4 26:30.9 2:44/M 8 0:46.9 21 25:47.7 8:19/M 57:16.3 57:16.3
8 Steve Maley Lincoln University PA 429 M 2:35-39 12 3:07.0 22 1:19.1 13 29:37.8 3:03/M 16 0:59.9 7 23:13.7 7:29/M 58:17.6 58:17.6
9 Eric Spencer Newark DE 442 M 1:40-44 11 3:05.6 2 0:37.4 22 31:19.6 3:14/M 3 0:37.6 10 23:46.0 7:40/M 59:26.3 59:26.3
10 Cj Donohue Bridgeport CT 418 M 1:25-29 4 2:48.1 13 1:06.0 31 33:07.7 3:25/M 1 0:33.6 4 21:53.1 7:04/M 59:28.7 59:28.7
11 Jay Talbott Silver Spring MD 443 M 1:50-54 17 3:14.3 20 1:16.8 6 27:29.2 2:50/M 24 1:10.7 24 26:24.8 8:31/M 59:36.0 59:36.0
12 Douglas Repetti Newark DE 439 M 1:65-69 29 3:43.7 5 0:42.9 16 29:58.8 3:05/M 2 0:36.8 15 24:49.1 8:00/M 59:51.4 59:51.4
13 James Wagamon Milton DE 447 M 2:40-44 28 3:39.6 19 1:14.0 7 27:36.0 2:51/M 29 1:21.3 25 26:29.9 8:33/M 1:00:21.1 1:00:21.1
14 Javier Gaston-Greenberg Brooklyn NY 420 M 3:35-39 7 3:00.6 17 1:11.5 24 31:41.7 3:16/M 13 0:58.2 8 23:31.9 7:35/M 1:00:24.0 1:00:24.0
15 Scot Hanna Dagsboro DE 421 M 1:45-49 10 3:05.2 23 1:21.0 15 29:52.8 3:05/M 15 0:59.8 17 25:24.2 8:12/M 1:00:43.2 1:00:43.2
16 Michael Carnuccio Sr. West Chester PA 412 M 2:50-54 14 3:09.9 14 1:06.8 25 31:49.6 3:17/M 26 1:18.6 11 23:52.9 7:42/M 1:01:18.0 1:01:18.0
17 Sean Burket Phoenixville PA 407 M 2:45-49 8 3:00.6 27 1:27.1 26 32:05.1 3:18/M 19 1:05.9 9 23:42.7 7:39/M 1:01:21.6 1:01:21.6
18 Joshua Phillips Hockessin DE 455 M 3:45-49 32 3:50.6 11 0:59.3 19 30:12.1 3:07/M 17 0:59.9 18 25:26.6 8:12/M 1:01:28.7 1:01:28.7
19 Liam Brown Lincoln University PA 405 M 2:55-59 20 3:21.0 42 2:05.1 20 31:11.9 3:13/M 42 2:07.9 6 22:44.0 7:20/M 1:01:30.0 1:01:30.0
20 Sean Chambers Millsboro DE 413 M 4:35-39 25 3:30.7 29 1:35.8 17 30:01.1 3:06/M 22 1:08.9 22 25:52.6 8:21/M 1:02:09.2 1:02:09.2
21 Austin Lanham Baltimore MD 426 M 3:40-44 22 3:25.8 9 0:52.9 29 32:38.4 3:22/M 21 1:07.0 16 24:54.7 8:02/M 1:02:59.1 1:02:59.1
22 Ryan Albert Milford DE 401 M 1:30-34 26 3:32.3 40 1:58.3 23 31:33.5 3:15/M 34 1:34.0 20 25:37.1 8:16/M 1:04:15.4 1:04:15.4
23 John Tower Annapolis MD 445 M 2:60-64 34 4:02.7 37 1:51.4 10 28:45.0 2:58/M 41 2:05.4 26 27:39.5 8:55/M 1:04:24.3 1:04:24.3
24 Mike Puopolo Forest Hill MD 438 M 3:50-54 36 4:06.8 33 1:41.9 14 29:37.9 3:03/M 25 1:18.5 28 28:04.2 9:03/M 1:04:49.4 1:04:49.4
25 Woody Disharoon Laurel DE 417 M 1:70-99 38 4:11.4 30 1:37.8 18 30:05.8 3:06/M 28 1:20.4 31 29:06.6 9:23/M 1:06:22.1 1:06:22.1
  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
26 Dave Smith Ellicott City MD 441 M 5:35-39 13 3:08.4 12 1:05.8 39 35:57.2 3:42/M 9 0:50.3 19 25:26.9 8:12/M 1:06:28.8 1:06:28.8
27 Jay Menaker Owings Mills MD 431 M 4:45-49 19 3:18.0 21 1:17.4 42 36:50.1 3:48/M 20 1:06.6 13 24:03.2 7:45/M 1:06:35.5 1:06:35.5
28 Jon Debord Brooklyn NY 415 M 4:40-44 15 3:11.4 31 1:38.8 28 32:25.8 3:21/M 14 0:58.2 30 29:01.2 9:22/M 1:07:15.6 1:07:15.6
29 Russell Littleton Frankford DE 428 M 3:60-64 39 4:12.4 24 1:23.4 21 31:15.3 3:13/M 38 1:49.7 32 29:08.7 9:24/M 1:07:49.7 1:07:49.7
30 Michael Carnuccio West Chester PA 410 M 1:20-24 2 2:28.2 4 0:40.2 11 29:19.0 3:01/M 4 0:42.0 42 35:14.0 11:22/M 1:08:23.5 1:08:23.5
31 Dell Pearson Millsboro DE 435 M 2:70-99 40 4:20.3 38 1:51.6 32 33:18.3 3:26/M 30 1:23.3 29 28:11.6 9:05/M 1:09:05.3 1:09:05.3
32 Tyler Burger Millsboro DE 406 M 1:14-19 5 2:54.3 3 0:38.3 45 38:56.6 4:01/M 6 0:46.1 23 26:12.6 8:27/M 1:09:28.2 1:09:28.2
33 Bob Hull Collegeville PA 424 M 4:50-54 31 3:50.2 34 1:49.6 35 34:11.2 3:31/M 39 1:55.9 27 28:01.0 9:02/M 1:09:48.1 1:09:48.1
34 Timothy Schwratz Rehoboth Beach DE 451 M 5:40-44 24 3:30.2 15 1:07.4 34 33:52.5 3:29/M 18 1:05.6 35 30:12.8 9:45/M 1:09:48.7 1:09:48.7
35 Andres Villalon Brooklyn NY 446 M 6:35-39 23 3:29.4 26 1:25.7 37 34:36.3 3:34/M 33 1:28.9 34 29:40.3 9:34/M 1:10:40.9 1:10:40.9
36 Robert McNew Kennett Square PA 430 M 2:65-69 35 4:05.4 39 1:52.7 36 34:31.5 3:34/M 31 1:26.4 37 30:23.6 9:48/M 1:12:19.8 1:12:19.8
37 John Dean Lewes DE 414 M 3:70-99 37 4:08.3 36 1:51.0 38 35:20.7 3:39/M 37 1:47.0 36 30:18.7 9:46/M 1:13:25.9 1:13:25.9
38 Tony Zeccola Lewes DE 450 M 4:60-64 43 5:03.0 32 1:40.9 27 32:12.8 3:19/M 35 1:39.3 40 33:36.3 10:50/M 1:14:12.4 1:14:12.4
39 Jim Elder Lewes DE 419 M 3:55-59 41 4:21.3 35 1:50.8 41 36:28.0 3:46/M 43 2:19.1 33 29:33.0 9:32/M 1:14:32.3 1:14:32.3
40 Brian Young Media PA 449 M 3:65-69 42 4:48.1 28 1:33.3 30 32:45.4 3:23/M 32 1:28.3 41 34:47.1 11:13/M 1:15:22.4 1:15:22.4
41 Michael Byrnes Enola PA 409 M 4:55-59 30 3:48.0 44 2:23.1 40 36:13.8 3:44/M 44 2:45.9 38 30:29.0 9:50/M 1:15:39.9 1:15:39.9
42 Edward Muzic Marysville PA 433 M 5:55-59 33 3:54.9 41 2:03.1 44 38:21.1 3:57/M 12 0:55.9 39 33:21.9 10:45/M 1:18:37.1 1:18:37.1
43 Keith Hitzeman Vacaville CA 423 M 4:65-69 44 5:49.4 43 2:21.7 33 33:48.2 3:29/M 40 2:03.9 44 43:34.2 14:03/M 1:27:37.6 1:27:37.6
44 David Blazer Berlin MD 404 M 6:55-59 45 5:50.6 45 2:36.9 43 36:50.9 3:48/M 36 1:40.1 43 42:31.5 13:43/M 1:29:30.1 1:29:30.1
DNF Geoffrey Moore Lewes DE 459 M :45-49 16 3:11.9 16 1:07.6 2 25:45.8 2:39/M              
Top  

Open Female

  ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Alison Verbanas Oxford PA 487 F 1:F TOF 5 3:25.9 1 0:49.7 2 30:18.0 3:07/M 3 0:46.4 2 23:23.1 7:33/M 58:43.3 58:43.3
2 Michelle Diffendarfer Strasburg PA 466 F 2:F TOF 7 3:33.5 17 1:40.5 4 30:35.1 3:09/M 1 0:38.4 1 22:49.2 7:22/M 59:16.9 59:16.9
3 Sara Carter Lewes DE 463 F 3:F TOF 1 3:04.5 14 1:26.5 3 30:25.2 3:08/M 6 0:52.0 3 23:59.3 7:44/M 59:47.7 59:47.7
4 Kathy Nguyen Newark DE 477 F 1:F TOFM 11 3:52.4 5 1:07.3 5 30:44.8 3:10/M 9 1:03.7 5 24:50.5 8:01/M 1:01:38.9 1:01:38.9
5 Amanda Miller Ambler PA 474 F 1:20-24 2 3:06.6 6 1:07.8 6 31:11.2 3:13/M 5 0:51.0 7 25:51.1 8:20/M 1:02:07.8 1:02:07.8
6 Maureen Pinkerton Rehoboth Beach DE 481 F 1:50-54 8 3:45.8 15 1:33.9 1 30:01.8 3:06/M 20 1:39.8 8 26:26.2 8:32/M 1:03:27.6 1:03:27.6
7 Rachel Cessna Coatesville PA 464 F 1:40-44 12 3:52.5 9 1:12.8 7 31:53.3 3:17/M 4 0:49.5 11 27:34.5 8:54/M 1:05:22.7 1:05:22.7
8 Jessica Heckman Milford DE 469 F 1:35-39 10 3:46.9 8 1:08.7 8 31:54.8 3:17/M 10 1:06.1 12 27:53.4 9:00/M 1:05:50.1 1:05:50.1
9 Lisa Maley Lincoln University PA 472 F 1:45-49 14 4:01.6 4 1:02.4 11 33:03.6 3:24/M 14 1:21.8 9 26:50.8 8:39/M 1:06:20.3 1:06:20.3
10 Liz Guida Lewes DE 468 F 2:50-54 9 3:46.3 16 1:37.3 12 33:11.1 3:25/M 18 1:25.6 10 27:03.0 8:44/M 1:07:03.5 1:07:03.5
11 Kristin Totoro Aston PA 486 F 2:35-39 13 3:57.3 7 1:07.9 10 32:42.6 3:22/M 16 1:24.2 16 29:39.3 9:34/M 1:08:51.5 1:08:51.5
12 Reid Shiland Sherman CT 484 F 2:20-24 3 3:14.3 23 2:14.5 17 37:27.6 3:52/M 12 1:11.6 6 24:52.4 8:01/M 1:09:00.6 1:09:00.6
13 Casey Breidigan Milford DE 462 F 1:25-29 17 4:11.5 13 1:26.5 9 32:21.5 3:20/M 11 1:09.9 18 29:58.2 9:40/M 1:09:07.7 1:09:07.7
14 Stephanie Kegelman Wilmington DE 471 F 1:30-34 4 3:16.5 11 1:14.0 22 40:54.7 4:13/M 8 0:54.3 4 24:33.0 7:55/M 1:10:52.7 1:10:52.7
15 Katherine Elder Lewes DE 467 F 3:35-39 15 4:01.6 10 1:13.4 14 35:19.5 3:38/M 25 2:23.5 15 29:31.4 9:31/M 1:12:29.5 1:12:29.5
16 Kerry McHugh-Ringiewicz West Chester PA 473 F 3:20-24 6 3:27.2 2 0:54.6 19 39:12.5 4:02/M 7 0:52.8 13 28:04.5 9:03/M 1:12:31.8 1:12:31.8
17 Julie Panzner Chester Springs PA 478 F 3:50-54 19 4:33.2 22 2:13.2 15 35:38.9 3:40/M 23 2:00.6 17 29:48.7 9:37/M 1:14:14.8 1:14:14.8
18 Lisa Wynn Frankford DE 488 F 1:55-59 18 4:14.5 20 1:49.1 16 36:50.6 3:48/M 24 2:10.3 14 29:15.8 9:26/M 1:14:20.5 1:14:20.5
19 Linda Stanley Fruitland MD 485 F 4:50-54 21 4:36.6 18 1:47.4 18 37:32.9 3:52/M 21 1:40.7 20 30:40.7 9:54/M 1:16:18.5 1:16:18.5
20 Sharon Rudo Bryn Mawr PA 483 F 2:45-49 22 4:50.7 12 1:26.4 20 40:10.1 4:08/M 19 1:28.0 19 30:24.7 9:48/M 1:18:20.1 1:18:20.1
21 Claire Riley Downingtown PA 482 F 4:20-24 16 4:04.4 3 0:57.1 24 46:50.3 4:50/M 2 0:43.2 21 33:28.8 10:48/M 1:26:04.0 1:26:04.0
22 Gail Blazer Berlin MD 461 F 2:55-59 23 5:58.9 21 2:12.4 13 34:53.1 3:36/M 22 1:48.8 24 42:37.1 13:45/M 1:27:30.5 1:27:30.5
23 Carol Muhs Lewes DE 476 F 3:55-59 20 4:35.8 19 1:48.5 25 48:08.4 4:58/M 17 1:25.4 22 33:58.6 10:57/M 1:29:57.0 1:29:57.0
24 Diane Devorin Millville DE 465 F 5:50-54 24 6:07.2 25 3:07.8 23 44:01.2 4:32/M 13 1:19.3 23 40:29.2 13:04/M 1:35:05.0 1:35:05.0
25 Nancy Piel Ocean View DE 480 F 1:60-64 25 6:09.3 24 3:06.2 21 40:38.3 4:11/M 15 1:22.6 25 43:49.5 14:08/M 1:35:06.2 1:35:06.2

Age Group Results

June 09, 19


Results By Seashore Strider Event Production, Inc. Seashore Striders



Duathlon Male Men: Top Finishers 35-39 45-49 70-99
Clydesdale Men: Top Finishers
Athena Women: Top Finishers
Novice Men: Top Finishers 0-13 20-24 40-44 50-54
Novice Women: Top Finishers
Duathlon Female Women: Top Finishers 30-34 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-99
Open Male Men: Top Finishers 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Open Female Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Duathlon Male

Top

Male Du Open Male Winner Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 John Tower, Jr. Annapolis MD 381 21 1 11:45.5 5:52/M 3 1:23.7 2 28:52.5 2:59/M 2 0:54.8 1 19:32.1 6:18/M 1:02:27.7 1:02:28.8
2 2 Christopher Peun Brooklyn NY 379 42 2 12:09.7 6:05/M 1 1:03.2 3 29:00.5 2:59/M 3 0:57.3 2 20:39.6 6:40/M 1:03:49.9 1:03:50.6
3 3 James Drumm Quarryville PA 378 55 3 14:42.7 7:20/M 2 1:07.7 1 27:31.9 2:50/M 1 0:52.3 3 24:34.1 7:55/M 1:08:47.0 1:08:48.8
 
Top

Male Du Open Male Masters Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Anthony Borum Lewes DE 376 49 1 15:46.3 7:52/M 1 1:32.8 1 31:38.3 3:16/M 1 1:24.0 1 26:31.9 8:33/M 1:16:51.1 1:16:53.5
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Martin Rodriguez Rehoboth Beach DE 454 37 1 11:21.1 5:40/M 1 0:55.8 1 42:40.7 4:24/M 1 1:12.3 1 18:52.5 6:05/M 1:15:02.1 1:15:02.5
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
DNF DNF Todd Rudo Bryn Mawr PA 380 45 1 14:24.5 7:12/M 1 0:50.7                    
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Wayne Bell Randolph NJ 375 71 1 16:30.0 8:14/M 1 1:45.7 1 38:41.6 3:59/M 1 1:50.4 1 30:30.7 9:50/M 1:29:16.3 1:29:18.7
 

Clydesdale

Top

Male Clydesdale Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Taylor Filliben Wilmington DE 490 23 1 3:36.3 1 1:28.9 1 36:02.9 3:43/M 1 1:24.9 1 29:17.1 9:27/M 1:11:50.4 1:11:50.4
 

Athena

Top

Female Athena Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Cheryl Miemczewski Virginia Beach VA 492 40 2 7:12.9 1 1:14.7 2 46:08.5 4:45/M 1 1:27.1 1 32:35.3 10:31/M 1:28:38.7 1:28:38.7
2 2 Shannon Morken Wilmington DE 493 26 1 5:51.1 2 2:49.6 1 43:35.6 4:30/M 2 1:31.0 2 42:23.7 13:40/M 1:36:11.2 1:36:11.2
 

Novice

Top

Female Open Novice Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Elizabeth Rothschild Berlin MD 383 54 3 7:50.1 1 0:53.1 3 39:01.7 4:01/M 1 0:42.3 1 27:57.2 9:01/M 1:16:24.6 1:16:24.6
2 7 Susan Arnold Rehoboth Beach DE 460 58 2 5:10.0 2 3:04.4 2 37:56.0 3:55/M 2 1:24.3 2 29:29.7 9:31/M 1:17:04.6 1:17:04.6
3 9 Donna Martin Ridley Park PA 491 57 1 5:01.2 3 3:15.0 1 37:55.7 3:55/M 3 3:00.9 3 38:57.2 12:34/M 1:28:10.2 1:28:10.2
 
Top

Male Open Novice Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Zachary Moore Fairfax VA 489 14 1 3:05.4 3 1:11.1 1 29:56.6 3:05/M 2 1:24.8 3 27:09.9 8:45/M 1:02:48.0 1:02:48.0
2 2 David Pucinella Milton DE 453 52 2 3:42.3 1 0:52.3 3 38:54.7 4:01/M 1 0:47.4 1 25:51.5 8:20/M 1:10:08.4 1:10:08.4
3 3 Douglas Brown Rehoboth Beach DE 495 52 3 3:55.7 2 0:59.0 2 37:26.1 3:52/M 3 1:48.6 2 26:05.6 8:25/M 1:10:15.2 1:10:15.2
 
Top

Male 13 and Under

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 8 Thomas Miemczewski Virginia Beach VA 432 13 1 4:07.6 1 2:13.8 1 46:13.9 4:46/M 1 1:26.6 1 31:46.7 10:15/M 1:25:48.8 1:25:48.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Kyle Morken Wilmington DE 497 21 1 3:47.5 1 1:55.1 1 35:53.9 3:42/M 1 1:16.2 1 31:44.0 10:14/M 1:14:36.9 1:14:36.9
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Zachary Geidel Lancaster PA 494 40 1 3:52.7 1 1:30.3 1 37:57.1 3:55/M 1 0:59.8 1 26:49.5 8:39/M 1:11:09.5 1:11:09.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Joseph Parr Millsboro DE 437 52 1 6:30.3 1 1:11.0 1 45:59.4 4:44/M 1 1:26.9 1 48:21.6 15:36/M 1:43:29.3 1:43:29.3
 

Duathlon Female

Top

Female Duathon Female Open Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Lindsay Long Wilmington DE 391 34 2 14:49.3 7:24/M 1 0:53.0 2 31:07.5 3:12/M 1 0:44.3 3 26:44.9 8:37/M 1:14:18.4 1:14:19.3
2 2 Katey Stazzone Lewes DE 393 41 1 14:31.0 7:15/M 2 1:02.1 3 35:45.9 3:41/M 2 1:00.6 1 23:18.3 7:31/M 1:15:37.0 1:15:38.1
3 3 Christine Hopkins Lewes DE 387 56 3 15:58.4 7:58/M 3 1:25.4 1 30:45.4 3:10/M 3 1:15.4 2 26:38.2 8:35/M 1:16:00.7 1:16:03.1
 
Top

Female Duathon Female Maste Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Nancy Adams Camp Hill PA 385 42 1 15:59.4 7:59/M 1 1:27.4 1 30:40.2 3:10/M 1 1:34.9 1 29:31.7 9:31/M 1:19:13.1 1:19:13.7
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 11 Danielle Wagamon Milton DE 394 34 1 26:37.6 13:17/M 1 0:55.5 1 43:51.2 4:31/M 1 1:37.6 1 48:08.4 15:32/M 2:01:06.8 2:01:10.4
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 12 Karen Eller Newark DE 382 40 1 22:48.0 11:22/M 1 1:11.5 1 1:04:22.5 6:38/M 1 1:34.9 1 39:12.3 12:39/M 2:09:05.3 2:09:09.4
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Gretchen Hurtt Middletown DE 388 46 2 16:01.6 8:00/M 1 1:45.5 2 38:01.0 3:55/M 1 1:36.8 1 26:59.4 8:42/M 1:24:23.2 1:24:24.4
2 6 Ana Ramirez DE 496 46 1 16:01.4 8:00/M 2 1:47.6 1 37:37.6 3:53/M 2 1:58.1 2 26:59.6 8:42/M 1:24:22.9 1:24:24.5
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 8 Laurie Milnes Marcus Hook PA 392 56 1 22:01.4 11:00/M 1 1:16.9 1 40:25.5 4:10/M 1 1:12.2 1 38:09.9 12:18/M 1:43:04.2 1:43:06.1
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 7 Cathy Haut Lewes DE 386 63 1 20:03.1 10:01/M 1 0:55.7 1 40:55.3 4:13/M 1 0:51.5 1 34:42.7 11:12/M 1:37:26.4 1:37:28.4
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 9 Pepperr Liner Lewes DE 390 65 1 25:23.8 12:40/M 1 1:34.9 1 44:40.1 4:36/M 1 1:38.5 1 40:27.0 13:03/M 1:53:41.1 1:53:44.4
 
Top

Female 70 and Over

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Deanna Wagamon Lewes DE 395 70 1 26:38.5 13:17/M 1 1:07.8 1 43:35.6 4:30/M 1 1:11.3 1 41:14.2 13:18/M 1:53:43.5 1:53:47.6
 

Open Male

Top

Male Tri Open Male Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Dane Burkholder Ephrata PA 408 39 3 3:03.3 3 1:12.9 1 25:35.8 2:38/M 2 0:46.4 2 20:10.0 6:30/M 50:48.7 50:48.7
2 2 Jack Diffendarfer Strasburg PA 416 33 1 2:22.1 2 0:49.3 3 28:09.0 2:54/M 3 0:55.4 1 19:54.7 6:25/M 52:10.6 52:10.6
3 3 Anthony Kline Georgetown DE 425 33 2 3:00.0 1 0:33.1 2 27:59.1 2:53/M 1 0:44.1 3 22:14.8 7:10/M 54:31.1 54:31.1
 
Top

Male Tri Open Male Master Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Ken Pakula Alexandria VA 434 56 1 3:17.7 1 0:52.3 1 26:28.5 2:44/M 1 0:53.6 1 23:58.8 7:44/M 55:31.1 55:31.1
 
Top

Male 14 to 19

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 32 Tyler Burger Millsboro DE 406 15 1 2:54.3 1 0:38.3 1 38:56.6 4:01/M 1 0:46.1 1 26:12.6 8:27/M 1:09:28.2 1:09:28.2
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 30 Michael Carnuccio West Chester PA 410 23 1 2:28.2 1 0:40.2 1 29:19.0 3:01/M 1 0:42.0 1 35:14.0 11:22/M 1:08:23.5 1:08:23.5
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Cj Donohue Bridgeport CT 418 27 1 2:48.1 1 1:06.0 1 33:07.7 3:25/M 1 0:33.6 1 21:53.1 7:04/M 59:28.7 59:28.7
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 22 Ryan Albert Milford DE 401 30 1 3:32.3 1 1:58.3 1 31:33.5 3:15/M 1 1:34.0 1 25:37.1 8:16/M 1:04:15.4 1:04:15.4
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Ravi Arps Brooklyn NY 403 37 1 2:45.3 4 1:24.7 1 29:36.0 3:03/M 5 1:19.1 1 21:14.0 6:51/M 56:19.4 56:19.4
2 8 Steve Maley Lincoln University PA 429 39 3 3:07.0 3 1:19.1 2 29:37.8 3:03/M 3 0:59.9 2 23:13.7 7:29/M 58:17.6 58:17.6
3 14 Javier Gaston-Greenberg Brooklyn NY 420 37 2 3:00.6 2 1:11.5 4 31:41.7 3:16/M 2 0:58.2 3 23:31.9 7:35/M 1:00:24.0 1:00:24.0
4 20 Sean Chambers Millsboro DE 413 35 6 3:30.7 6 1:35.8 3 30:01.1 3:06/M 4 1:08.9 5 25:52.6 8:21/M 1:02:09.2 1:02:09.2
5 26 Dave Smith Ellicott City MD 441 39 4 3:08.4 1 1:05.8 6 35:57.2 3:42/M 1 0:50.3 4 25:26.9 8:12/M 1:06:28.8 1:06:28.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 9 Eric Spencer Newark DE 442 43 1 3:05.6 1 0:37.4 2 31:19.6 3:14/M 1 0:37.6 1 23:46.0 7:40/M 59:26.3 59:26.3
2 13 James Wagamon Milton DE 447 41 5 3:39.6 4 1:14.0 1 27:36.0 2:51/M 5 1:21.3 3 26:29.9 8:33/M 1:00:21.1 1:00:21.1
3 21 Austin Lanham Baltimore MD 426 40 3 3:25.8 2 0:52.9 4 32:38.4 3:22/M 4 1:07.0 2 24:54.7 8:02/M 1:02:59.1 1:02:59.1
4 28 Jon Debord Brooklyn NY 415 41 2 3:11.4 5 1:38.8 3 32:25.8 3:21/M 2 0:58.2 4 29:01.2 9:22/M 1:07:15.6 1:07:15.6
5 34 Timothy Schwratz Rehoboth Beach DE 451 41 4 3:30.2 3 1:07.4 5 33:52.5 3:29/M 3 1:05.6 5 30:12.8 9:45/M 1:09:48.7 1:09:48.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 15 Scot Hanna Dagsboro DE 421 47 2 3:05.2 4 1:21.0 2 29:52.8 3:05/M 1 0:59.8 3 25:24.2 8:12/M 1:00:43.2 1:00:43.2
2 17 Sean Burket Phoenixville PA 407 46 1 3:00.6 5 1:27.1 4 32:05.1 3:18/M 3 1:05.9 1 23:42.7 7:39/M 1:01:21.6 1:01:21.6
3 18 Joshua Phillips Hockessin DE 455 46 5 3:50.6 1 0:59.3 3 30:12.1 3:07/M 2 0:59.9 4 25:26.6 8:12/M 1:01:28.7 1:01:28.7
4 27 Jay Menaker Owings Mills MD 431 47 4 3:18.0 3 1:17.4 5 36:50.1 3:48/M 4 1:06.6 2 24:03.2 7:45/M 1:06:35.5 1:06:35.5
DNF DNF Geoffrey Moore Lewes DE 459 49 3 3:11.9 2 1:07.6 1 25:45.8 2:39/M              
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 11 Jay Talbott Silver Spring MD 443 53 2 3:14.3 2 1:16.8 1 27:29.2 2:50/M 1 1:10.7 2 26:24.8 8:31/M 59:36.0 59:36.0
2 16 Michael Carnuccio Sr. West Chester PA 412 52 1 3:09.9 1 1:06.8 3 31:49.6 3:17/M 3 1:18.6 1 23:52.9 7:42/M 1:01:18.0 1:01:18.0
3 24 Mike Puopolo Forest Hill MD 438 54 4 4:06.8 3 1:41.9 2 29:37.9 3:03/M 2 1:18.5 4 28:04.2 9:03/M 1:04:49.4 1:04:49.4
4 33 Bob Hull Collegeville PA 424 51 3 3:50.2 4 1:49.6 4 34:11.2 3:31/M 4 1:55.9 3 28:01.0 9:02/M 1:09:48.1 1:09:48.1
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Neil Semmel Bear DE 1 56 2 3:37.5 1 0:55.8 1 26:58.4 2:47/M 2 1:10.6 2 24:18.3 7:50/M 57:00.8 57:00.8
2 19 Liam Brown Lincoln University PA 405 58 1 3:21.0 4 2:05.1 2 31:11.9 3:13/M 4 2:07.9 1 22:44.0 7:20/M 1:01:30.0 1:01:30.0
3 39 Jim Elder Lewes DE 419 59 5 4:21.3 2 1:50.8 4 36:28.0 3:46/M 5 2:19.1 3 29:33.0 9:32/M 1:14:32.3 1:14:32.3
4 41 Michael Byrnes Enola PA 409 56 3 3:48.0 5 2:23.1 3 36:13.8 3:44/M 6 2:45.9 4 30:29.0 9:50/M 1:15:39.9 1:15:39.9
5 42 Edward Muzic Marysville PA 433 58 4 3:54.9 3 2:03.1 6 38:21.1 3:57/M 1 0:55.9 5 33:21.9 10:45/M 1:18:37.1 1:18:37.1
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 7 Robert Hartman Etters PA 422 60 1 3:24.8 1 0:45.8 1 26:30.9 2:44/M 1 0:46.9 1 25:47.7 8:19/M 57:16.3 57:16.3
2 23 John Tower Annapolis MD 445 60 2 4:02.7 4 1:51.4 2 28:45.0 2:58/M 4 2:05.4 2 27:39.5 8:55/M 1:04:24.3 1:04:24.3
3 29 Russell Littleton Frankford DE 428 64 3 4:12.4 2 1:23.4 3 31:15.3 3:13/M 3 1:49.7 3 29:08.7 9:24/M 1:07:49.7 1:07:49.7
4 38 Tony Zeccola Lewes DE 450 60 4 5:03.0 3 1:40.9 4 32:12.8 3:19/M 2 1:39.3 4 33:36.3 10:50/M 1:14:12.4 1:14:12.4
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 12 Douglas Repetti Newark DE 439 69 1 3:43.7 1 0:42.9 1 29:58.8 3:05/M 1 0:36.8 1 24:49.1 8:00/M 59:51.4 59:51.4
2 36 Robert McNew Kennett Square PA 430 66 2 4:05.4 3 1:52.7 4 34:31.5 3:34/M 2 1:26.4 2 30:23.6 9:48/M 1:12:19.8 1:12:19.8
3 40 Brian Young Media PA 449 65 3 4:48.1 2 1:33.3 2 32:45.4 3:23/M 3 1:28.3 3 34:47.1 11:13/M 1:15:22.4 1:15:22.4
4 43 Keith Hitzeman Vacaville CA 423 66 4 5:49.4 4 2:21.7 3 33:48.2 3:29/M 4 2:03.9 4 43:34.2 14:03/M 1:27:37.6 1:27:37.6
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 25 Woody Disharoon Laurel DE 417 71 2 4:11.4 1 1:37.8 1 30:05.8 3:06/M 1 1:20.4 2 29:06.6 9:23/M 1:06:22.1 1:06:22.1
2 31 Dell Pearson Millsboro DE 435 70 3 4:20.3 3 1:51.6 2 33:18.3 3:26/M 2 1:23.3 1 28:11.6 9:05/M 1:09:05.3 1:09:05.3
3 37 John Dean Lewes DE 414 74 1 4:08.3 2 1:51.0 3 35:20.7 3:39/M 3 1:47.0 3 30:18.7 9:46/M 1:13:25.9 1:13:25.9
 

Open Female

Top

Female Tri Open Female Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Alison Verbanas Oxford PA 487 43 2 3:25.9 1 0:49.7 1 30:18.0 3:07/M 2 0:46.4 2 23:23.1 7:33/M 58:43.3 58:43.3
2 2 Michelle Diffendarfer Strasburg PA 466 32 3 3:33.5 3 1:40.5 3 30:35.1 3:09/M 1 0:38.4 1 22:49.2 7:22/M 59:16.9 59:16.9
3 3 Sara Carter Lewes DE 463 36 1 3:04.5 2 1:26.5 2 30:25.2 3:08/M 3 0:52.0 3 23:59.3 7:44/M 59:47.7 59:47.7
 
Top

Female Tri Open Female Mast Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Kathy Nguyen Newark DE 477 45 1 3:52.4 1 1:07.3 1 30:44.8 3:10/M 1 1:03.7 1 24:50.5 8:01/M 1:01:38.9 1:01:38.9
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Amanda Miller Ambler PA 474 20 1 3:06.6 3 1:07.8 1 31:11.2 3:13/M 2 0:51.0 2 25:51.1 8:20/M 1:02:07.8 1:02:07.8
2 12 Reid Shiland Sherman CT 484 20 2 3:14.3 4 2:14.5 2 37:27.6 3:52/M 4 1:11.6 1 24:52.4 8:01/M 1:09:00.6 1:09:00.6
3 16 Kerry McHugh-Ringiewicz West Chester PA 473 23 3 3:27.2 1 0:54.6 3 39:12.5 4:02/M 3 0:52.8 3 28:04.5 9:03/M 1:12:31.8 1:12:31.8
4 21 Claire Riley Downingtown PA 482 21 4 4:04.4 2 0:57.1 4 46:50.3 4:50/M 1 0:43.2 4 33:28.8 10:48/M 1:26:04.0 1:26:04.0
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 13 Casey Breidigan Milford DE 462 29 1 4:11.5 1 1:26.5 1 32:21.5 3:20/M 1 1:09.9 1 29:58.2 9:40/M 1:09:07.7 1:09:07.7
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 14 Stephanie Kegelman Wilmington DE 471 33 1 3:16.5 1 1:14.0 1 40:54.7 4:13/M 1 0:54.3 1 24:33.0 7:55/M 1:10:52.7 1:10:52.7
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 8 Jessica Heckman Milford DE 469 35 1 3:46.9 2 1:08.7 1 31:54.8 3:17/M 1 1:06.1 1 27:53.4 9:00/M 1:05:50.1 1:05:50.1
2 11 Kristin Totoro Aston PA 486 37 2 3:57.3 1 1:07.9 2 32:42.6 3:22/M 2 1:24.2 3 29:39.3 9:34/M 1:08:51.5 1:08:51.5
3 15 Katherine Elder Lewes DE 467 35 3 4:01.6 3 1:13.4 3 35:19.5 3:38/M 3 2:23.5 2 29:31.4 9:31/M 1:12:29.5 1:12:29.5
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 7 Rachel Cessna Coatesville PA 464 43 1 3:52.5 1 1:12.8 1 31:53.3 3:17/M 1 0:49.5 1 27:34.5 8:54/M 1:05:22.7 1:05:22.7
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 9 Lisa Maley Lincoln University PA 472 46 1 4:01.6 1 1:02.4 1 33:03.6 3:24/M 1 1:21.8 1 26:50.8 8:39/M 1:06:20.3 1:06:20.3
2 20 Sharon Rudo Bryn Mawr PA 483 45 2 4:50.7 2 1:26.4 2 40:10.1 4:08/M 2 1:28.0 2 30:24.7 9:48/M 1:18:20.1 1:18:20.1
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Maureen Pinkerton Rehoboth Beach DE 481 51 1 3:45.8 1 1:33.9 1 30:01.8 3:06/M 3 1:39.8 1 26:26.2 8:32/M 1:03:27.6 1:03:27.6
2 10 Liz Guida Lewes DE 468 53 2 3:46.3 2 1:37.3 2 33:11.1 3:25/M 2 1:25.6 2 27:03.0 8:44/M 1:07:03.5 1:07:03.5
3 17 Julie Panzner Chester Springs PA 478 53 3 4:33.2 4 2:13.2 3 35:38.9 3:40/M 5 2:00.6 3 29:48.7 9:37/M 1:14:14.8 1:14:14.8
4 19 Linda Stanley Fruitland MD 485 50 4 4:36.6 3 1:47.4 4 37:32.9 3:52/M 4 1:40.7 4 30:40.7 9:54/M 1:16:18.5 1:16:18.5
5 24 Diane Devorin Millville DE 465 54 5 6:07.2 5 3:07.8 5 44:01.2 4:32/M 1 1:19.3 5 40:29.2 13:04/M 1:35:05.0 1:35:05.0
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 18 Lisa Wynn Frankford DE 488 58 1 4:14.5 2 1:49.1 2 36:50.6 3:48/M 3 2:10.3 1 29:15.8 9:26/M 1:14:20.5 1:14:20.5
2 22 Gail Blazer Berlin MD 461 59 3 5:58.9 3 2:12.4 1 34:53.1 3:36/M 2 1:48.8 3 42:37.1 13:45/M 1:27:30.5 1:27:30.5
3 23 Carol Muhs Lewes DE 476 59 2 4:35.8 1 1:48.5 3 48:08.4 4:58/M 1 1:25.4 2 33:58.6 10:57/M 1:29:57.0 1:29:57.0
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 25 Nancy Piel Ocean View DE 480 61 1 6:09.3 1 3:06.2 1 40:38.3 4:11/M 1 1:22.6 1 43:49.5 14:08/M 1:35:06.2 1:35:06.2

 

Date: 
Sunday, June 9, 2019