You are here

12the Seashore Half-Marathon, 5k & 2p Relay

Overall Finish List

May 08, 2021


Results By Seashore Strider Event Production, Inc. Seashore Striders


Half-Marathon


5k Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Bryan Mack Rehoboth Beach DE 516 31 M 1:Open 18:38.6 27:41.7 5:59/M
2 Bill Holdsworth Lewes DE 578 60 M 1:Masters 21:07.1 30:10.8 6:47/M
3 Richard Boyle Frankford DE 22 69 M 1:60-69 21:16.1 30:19.2 6:50/M
4 Quinn Smith Rehoboth Beach DE 589 32 M 1:30-39 21:43.7 30:43.7 6:59/M
5 Drew Engle Elizabethtown PA 567 28 M 1:20-29 22:08.1 31:13.6 7:07/M
6 Timothy Ditzler Lebanon PA 583 49 M 1:40-49 22:44.1 31:50.2 7:19/M
7 Kristin Thompson Lewes DE 522 38 F 1:Open 23:17.7 32:24.4 7:29/M
8 Lori Holdsworth Lewes DE 579 60 F 1:Masters 23:25.4 32:30.1 7:32/M
9 Michael Mitchell Lewes DE 581 66 M 2:60-69 23:54.5 32:46.5 7:41/M
10 Katie Carpenter Ocean View DE 590 30 F 1:30-39 24:09.6 33:16.4 7:46/M
11 Kimberly Geyer Millersville PA 563 53 F 1:50-59 24:11.6 33:17.4 7:47/M
12 Annie Judge Lewes DE 518 20 F 1:20-29 24:17.7 33:22.6 7:48/M
13 Caroline Judge Rehoboth Beach DE 519 28 F 2:20-29 24:17.7 33:22.6 7:48/M
14 Angela Dolan Smyrna DE 599 33 F 2:30-39 25:10.7 34:14.8 8:06/M
15 Antonio Bowe Millsboro DE 585 50 M 1:50-59 25:27.2 34:30.7 8:11/M
16 Donald Cowie Hollsopple PA 596 65 M 3:60-69 26:12.8 35:26.9 8:25/M
17 Peter Boyer Lewes DE 577 51 M 2:50-59 27:03.8 36:10.4 8:42/M
18 Charles MacIntire Lewes DE 547 66 M 4:60-69 27:14.3 36:29.2 8:45/M
19 Vanessa Varacalli West Mifflin PA 513 36 F 3:30-39 27:45.8 36:58.7 8:55/M
20 Jules Woodall Lewes DE 515 72 M 1:70-79 27:54.9 37:02.0 8:58/M
21 Kelly Boyer Lewes DE 576 46 F 1:40-49 28:06.0 37:15.0 9:02/M
22 Tom Keating Millsboro DE 575 73 M 2:70-79 28:20.4 37:27.2 9:07/M
23 Sheila Young Rehoboth Beach DE 573 56 F 2:50-59 28:40.8 37:47.1 9:13/M
24 Jeff Engle Manheim PA 568 57 M 3:50-59 29:09.2 38:18.0 9:22/M
25 Lauri Engle Elizabethtown PA 570 30 F 4:30-39 29:18.4 38:37.1 9:25/M
26 Emma Thompson Lewes DE 521 12 F 1:10-13 29:55.0 39:01.5 9:37/M
27 Jackie Rams Martin Lewes DE 580 62 F 1:60-69 33:00.1 42:14.6 10:37/M
28 Larry Wilde Rehoboth Beach DE 574 67 M 5:60-69 33:12.0 42:19.9 10:41/M
29 Jim Batts Millsboro DE 517 79 M 3:70-79 35:57.3 45:07.6 11:34/M
30 Deborah Rementer Rehoboth Beach DE 582 65 F 2:60-69 36:40.0 45:55.2 11:47/M
31 Lori Wolfe Middletown DE 595 45 F 2:40-49 37:12.2 46:22.4 11:58/M
32 Kelly Engle Manheim PA 569 57 F 3:50-59 38:24.0 47:48.4 12:21/M
33 Troney Haney Lewes DE 546 58 M 4:50-59 38:26.8 47:47.7 12:21/M
34 Marian Dowling Ocean View DE 593 60 F 3:60-69 39:51.4 49:08.6 12:49/M
35 Tracey Ledoux Lewes DE 510 47 F 3:40-49 40:06.0 49:19.8 12:54/M
36 Jennifer Murray Frankford DE 566 46 F 4:40-49 40:52.0 50:05.0 13:08/M
37 Patty Rickman Millsboro DE 586 48 F 5:40-49 44:03.2 53:23.4 14:10/M
38 Cheryl Justison Lewes DE 588 67 F 4:60-69 45:08.4 54:18.0 14:31/M
39 Anita Raghuwanshi Cape May Court House NJ 591 39 F 5:30-39 45:53.2 55:05.3 14:45/M
40 Lisa Voicheck Bear DE 592 53 F 4:50-59 48:40.3 57:50.8 15:39/M
41 Jack Noel Lewes DE 587 82 M 1:80-99 49:08.7 58:27.7 15:48/M
42 Michael Donovan Lewes DE 545 60 M 6:60-69 49:25.6 58:43.3 15:53/M
43 Alyssa Simon Lewes DE 565 47 F 6:40-49 54:38.2 1:03:52.2 17:34/M
44 Georgette Ocone Millsboro DE 597 73 F 1:70-79 54:39.6 1:03:52.5 17:34/M
45 Ashley Smith Marietta PA 571 30 F 6:30-39 55:19.6 1:04:44.0 17:47/M
46 Zach Smith Marietta PA 572 30 M 2:30-39 55:19.8 1:04:43.3 17:47/M
47 Jamie Wollard Rockville MD 564 82 F 1:80-99 58:20.7 1:07:42.0 18:45/M
48 Jackie Quigley Georgetown DE 514 53 F 5:50-59 1:05:22.1 1:05:22.1 21:01/M
Top  

Half-Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Dickson Mercer Takoma Park MD 58 39 M 1:Winner 1:17:06.1 1:17:07.8 5:53/M
2 Martin Rodriguez Selbyville DE 1 39 M 1:30-39 1:19:53.4 1:19:54.7 6:06/M
3 Christopher Calandra Lewes DE 20 20 M 1:20-29 1:25:34.8 1:25:38.4 6:32/M
4 Mike Sewell Lewes DE 4 51 M 1:Master 1:27:46.2 1:27:47.6 6:42/M
5 Daniel Lara Dover DE 46 30 M 2:30-39 1:28:29.6 1:28:34.2 6:45/M
6 Caleb Bradley Greenwood DE 17 19 M 1: 0-19 1:28:45.2 1:28:47.3 6:46/M
7 Paul Cunningham Baltimore MD 25 39 M 3:30-39 1:29:27.2 1:29:29.1 6:49/M
8 Natalie Lutz Hockessin DE 50 39 F 1:Winner 1:29:37.5 1:29:40.7 6:50/M
9 Griffin Lipman Selbyville DE 48 44 M 1:40-49 1:29:43.8 1:29:49.8 6:51/M
10 Patrick Lucas New Castle DE 49 52 M 1:50-59 1:31:18.8 1:31:23.1 6:58/M
11 David Teklits Philadelphia PA 74 41 M 2:40-49 1:32:15.4 1:32:19.3 7:02/M
12 Mark McCaffrey West Chester PA 54 44 M 3:40-49 1:35:54.3 1:35:57.0 7:19/M
13 Erich Traum Salisbury MD 78 43 M 4:40-49 1:37:03.6 1:37:06.5 7:24/M
14 Jen Cawthern Lewes DE 7 47 F 1:Master 1:37:17.5 1:37:22.0 7:25/M
15 Adam Howard Rehoboth Beach DE 89 38 M 4:30-39 1:38:11.6 1:38:18.9 7:29/M
16 Lauren Moran Midlothian VA 68 41 F 1:40-49 1:39:31.1 1:39:35.4 7:35/M
17 Evan Miller Rehoboth Beach DE 61 27 M 2:20-29 1:40:24.0 1:40:29.3 7:39/M
18 Lucy McCausland Arlington VA 55 66 F 1:60-69 1:42:11.7 1:42:18.2 7:48/M
19 Israel Colon Rehoboth Beach DE 23 64 M 1:60-69 1:42:40.8 1:42:45.9 7:50/M
20 Christopher Thompson Rehoboth Beach DE 76 44 M 5:40-49 1:42:58.8 1:43:06.0 7:51/M
21 Leisa Villani Virginia Beach VA 81 62 F 2:60-69 1:44:09.4 1:44:14.8 7:57/M
22 Paul Timmons Rehoboth Beach DE 77 52 M 2:50-59 1:44:13.6 1:44:23.4 7:57/M
23 Tim Young Rehoboth Beach DE 88 61 M 2:60-69 1:46:03.3 1:46:09.2 8:05/M
24 Jeff Temple King George VA 75 56 M 3:50-59 1:46:08.6 1:46:14.5 8:06/M
25 Holger Wolf Washington DC 87 57 M 4:50-59 1:47:53.8 1:48:01.1 8:14/M
26 Jessica Link Newfield NY 47 38 F 1:30-39 1:50:21.1 1:50:33.5 8:25/M
27 Danielle Marino Glens Falls NY 53 29 F 1:20-29 1:52:01.8 1:52:12.1 8:33/M
28 Jessica Ryan Abingdon MD 69 39 F 2:30-39 1:52:17.7 1:52:31.1 8:34/M
29 Michael Fraundorfer Lewes DE 31 43 M 6:40-49 1:54:13.1 1:54:31.2 8:43/M
30 Emily Hanlin Dover DE 35 44 F 2:40-49 1:54:40.2 1:54:51.2 8:45/M
31 Meyyappan Meyyappan Glen Allen VA 60 46 M 7:40-49 1:55:13.0 1:55:23.0 8:47/M
32 Matthew Oates New Hope PA 64 45 M 8:40-49 1:55:30.1 1:55:37.7 8:49/M
33 John Kern Bethesda MD 40 63 M 3:60-69 1:55:32.3 1:55:46.7 8:49/M
34 Maureen Pinkerton Rehoboth Beach DE 65 53 F 1:50-59 1:58:09.9 1:58:10.0 9:01/M
35 John Dowling Ocean View DE 26 60 M 4:60-69 1:59:17.2 1:59:37.2 9:06/M
36 Oribel McFann-Mora Camden Wyoming DE 57 41 F 3:40-49 1:59:29.6 1:59:49.6 9:07/M
37 Sarah Hinds Washington DC 37 42 F 4:40-49 1:59:39.4 1:59:48.0 9:08/M
38 Tracy Sipprelle Jackson WY 71 58 F 2:50-59 2:00:17.6 2:00:24.9 9:10/M
39 Shaun Tull Rehoboth Beach DE 79 43 M 9:40-49 2:00:44.9 2:00:52.5 9:13/M
40 Linnhe Svensson Millersville PA 72 34 F 3:30-39 2:00:57.6 2:01:06.3 9:14/M
41 Jason Farrell Georgetown DE 29 33 M 5:30-39 2:03:07.5 2:03:16.1 9:23/M
42 Nan Mann Frederick MD 51 58 F 3:50-59 2:04:24.8 2:04:37.1 9:29/M
43 Elizabeth Gerritt Greenwood DE 32 35 F 4:30-39 2:05:49.6 2:06:00.9 9:36/M
44 Jessica Blakeman Georgetown DE 14 40 F 5:40-49 2:06:25.4 2:06:40.9 9:39/M
45 Stephan Mann Frederick MD 52 66 M 5:60-69 2:09:55.3 2:10:08.2 9:55/M
46 Lori Brown Felton DE 18 43 F 6:40-49 2:13:17.3 2:13:34.6 10:10/M
47 Michael Villani Virginia Beach VA 82 56 M 5:50-59 2:13:19.9 2:13:25.4 10:10/M
48 George Booth III Springfield VA 15 43 M 10:40-49 2:16:37.9 2:16:48.4 10:25/M
49 Shawn Musgrove Lewes DE 63 43 F 7:40-49 2:19:12.6 2:19:23.3 10:37/M
50 Stacey Craig Rehoboth Beach DE 24 37 F 5:30-39 2:19:30.1 2:19:40.3 10:38/M
51 Brad Pitzer Poway CA 66 58 M 6:50-59 2:21:16.6 2:21:25.4 10:47/M
52 Brian Vogel Delmar NY 83 45 M 11:40-49 2:21:54.6 2:22:01.3 10:49/M
53 Nikki Carlsen Bel Air MD 21 43 F 8:40-49 2:24:26.6 2:24:39.9 11:01/M
54 Bill Burns Avon CO 19 72 M 1:70-79 2:24:49.2 2:24:57.7 11:03/M
55 Jeff Green Lewes DE 70 61 M 6:60-69 2:26:01.8 2:26:19.1 11:08/M
56 Joy Biser Millsboro DE 13 64 F 3:60-69 2:26:16.9 2:26:30.9 11:09/M
57 Georgia Kousoulis Millsboro DE 45 41 F 9:40-49 2:26:47.3 2:27:02.0 11:12/M
58 Dan Sypinski Rehoboth Beach DE 73 65 M 7:60-69 2:27:18.9 2:27:33.2 11:14/M
59 Liz Talley Ocean View DE 91 46 F 10:40-49 2:27:38.3 2:27:51.2 11:16/M
60 Jane Boyd Lewes DE 16 56 F 4:50-59 2:28:11.7 2:28:27.3 11:18/M
61 Chet Klene Martinsville IN 44 54 M 7:50-59 2:29:04.7 2:29:26.1 11:22/M
62 Andrea Klene Martinsville IN 43 42 F 11:40-49 2:29:05.2 2:29:25.9 11:22/M
63 John Walters Lewes DE 84 67 M 8:60-69 2:36:42.4 2:36:51.2 11:57/M
64 Bernadette Bisbing Philadelphia PA 12 40 F 12:40-49 2:39:20.7 2:39:26.8 12:09/M
65 Kailyn Asbury Smyrna DE 10 28 F 2:20-29 2:49:51.4 2:50:05.7 12:57/M
66 Sarah Van Der Steur Rehoboth Beach DE 80 57 F 5:50-59 2:52:07.7 2:52:15.4 13:08/M
67 Jack Edwards Milton DE 27 68 M 9:60-69 2:52:13.6 2:52:28.6 13:08/M
68 Felicia Warfel Greenwood DE 85 35 F 6:30-39 2:55:48.2 2:55:57.9 13:25/M
69 Cathy Haut Lewes DE 36 64 F 4:60-69 2:57:35.9 2:57:45.3 13:33/M
70 Anne-Marie Gulde Washington DC 34 61 F 5:60-69 3:01:57.5 3:02:15.2 13:53/M
 

Age Group Results

May 08, 2021


Results By Seashore Strider Event Production, Inc. Seashore Striders



5k Run Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
5k Run Women: Top Finishers 10-13 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Half-Marathon Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Half-Marathon Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Male Relay Men: 0- 0
Male Relay Women:
Female Relay Men:
Female Relay Women: 0- 0
Co-Ed Relay Men: 0- 0
Co-Ed Relay Women:

5k Run

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryan Mack Rehoboth Beach DE 516 31 1 18:38.6 27:41.7 5:59/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristin Thompson Lewes DE 522 38 7 23:17.7 32:24.4 7:29/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Holdsworth Lewes DE 578 60 2 21:07.1 30:10.8 6:47/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lori Holdsworth Lewes DE 579 60 8 23:25.4 32:30.1 7:32/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emma Thompson Lewes DE 521 12 26 29:55.0 39:01.5 9:37/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Drew Engle Elizabethtown PA 567 28 5 22:08.1 31:13.6 7:07/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Annie Judge Lewes DE 518 20 12 24:17.7 33:22.6 7:48/M
2 Caroline Judge Rehoboth Beach DE 519 28 13 24:17.7 33:22.6 7:48/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Quinn Smith Rehoboth Beach DE 589 32 4 21:43.7 30:43.7 6:59/M
2 Zach Smith Marietta PA 572 30 46 55:19.8 1:04:43.3 17:47/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Carpenter Ocean View DE 590 30 10 24:09.6 33:16.4 7:46/M
2 Angela Dolan Smyrna DE 599 33 14 25:10.7 34:14.8 8:06/M
3 Vanessa Varacalli West Mifflin PA 513 36 19 27:45.8 36:58.7 8:55/M
4 Lauri Engle Elizabethtown PA 570 30 25 29:18.4 38:37.1 9:25/M
5 Anita Raghuwanshi Cape May Court House NJ 591 39 39 45:53.2 55:05.3 14:45/M
6 Ashley Smith Marietta PA 571 30 45 55:19.6 1:04:44.0 17:47/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Timothy Ditzler Lebanon PA 583 49 6 22:44.1 31:50.2 7:19/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Boyer Lewes DE 576 46 21 28:06.0 37:15.0 9:02/M
2 Lori Wolfe Middletown DE 595 45 31 37:12.2 46:22.4 11:58/M
3 Tracey Ledoux Lewes DE 510 47 35 40:06.0 49:19.8 12:54/M
4 Jennifer Murray Frankford DE 566 46 36 40:52.0 50:05.0 13:08/M
5 Patty Rickman Millsboro DE 586 48 37 44:03.2 53:23.4 14:10/M
6 Alyssa Simon Lewes DE 565 47 43 54:38.2 1:03:52.2 17:34/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Antonio Bowe Millsboro DE 585 50 15 25:27.2 34:30.7 8:11/M
2 Peter Boyer Lewes DE 577 51 17 27:03.8 36:10.4 8:42/M
3 Jeff Engle Manheim PA 568 57 24 29:09.2 38:18.0 9:22/M
4 Troney Haney Lewes DE 546 58 33 38:26.8 47:47.7 12:21/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kimberly Geyer Millersville PA 563 53 11 24:11.6 33:17.4 7:47/M
2 Sheila Young Rehoboth Beach DE 573 56 23 28:40.8 37:47.1 9:13/M
3 Kelly Engle Manheim PA 569 57 32 38:24.0 47:48.4 12:21/M
4 Lisa Voicheck Bear DE 592 53 40 48:40.3 57:50.8 15:39/M
5 Jackie Quigley Georgetown DE 514 53 48 1:05:22.1 1:05:22.1 21:01/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Boyle Frankford DE 22 69 3 21:16.1 30:19.2 6:50/M
2 Michael Mitchell Lewes DE 581 66 9 23:54.5 32:46.5 7:41/M
3 Donald Cowie Hollsopple PA 596 65 16 26:12.8 35:26.9 8:25/M
4 Charles MacIntire Lewes DE 547 66 18 27:14.3 36:29.2 8:45/M
5 Larry Wilde Rehoboth Beach DE 574 67 28 33:12.0 42:19.9 10:41/M
6 Michael Donovan Lewes DE 545 60 42 49:25.6 58:43.3 15:53/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackie Rams Martin Lewes DE 580 62 27 33:00.1 42:14.6 10:37/M
2 Deborah Rementer Rehoboth Beach DE 582 65 30 36:40.0 45:55.2 11:47/M
3 Marian Dowling Ocean View DE 593 60 34 39:51.4 49:08.6 12:49/M
4 Cheryl Justison Lewes DE 588 67 38 45:08.4 54:18.0 14:31/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jules Woodall Lewes DE 515 72 20 27:54.9 37:02.0 8:58/M
2 Tom Keating Millsboro DE 575 73 22 28:20.4 37:27.2 9:07/M
3 Jim Batts Millsboro DE 517 79 29 35:57.3 45:07.6 11:34/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Georgette Ocone Millsboro DE 597 73 44 54:39.6 1:03:52.5 17:34/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jack Noel Lewes DE 587 82 41 49:08.7 58:27.7 15:48/M
Top

Female 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Wollard Rockville MD 564 82 47 58:20.7 1:07:42.0 18:45/M
 

Half-Marathon

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dickson Mercer Takoma Park MD 58 39 1 1:17:06.1 1:17:07.8 5:53/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Lutz Hockessin DE 50 39 8 1:29:37.5 1:29:40.7 6:50/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Sewell Lewes DE 4 51 4 1:27:46.2 1:27:47.6 6:42/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jen Cawthern Lewes DE 7 47 14 1:37:17.5 1:37:22.0 7:25/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caleb Bradley Greenwood DE 17 19 6 1:28:45.2 1:28:47.3 6:46/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Calandra Lewes DE 20 20 3 1:25:34.8 1:25:38.4 6:32/M
2 Evan Miller Rehoboth Beach DE 61 27 17 1:40:24.0 1:40:29.3 7:39/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danielle Marino Glens Falls NY 53 29 27 1:52:01.8 1:52:12.1 8:33/M
2 Kailyn Asbury Smyrna DE 10 28 65 2:49:51.4 2:50:05.7 12:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martin Rodriguez Selbyville DE 1 39 2 1:19:53.4 1:19:54.7 6:06/M
2 Daniel Lara Dover DE 46 30 5 1:28:29.6 1:28:34.2 6:45/M
3 Paul Cunningham Baltimore MD 25 39 7 1:29:27.2 1:29:29.1 6:49/M
4 Adam Howard Rehoboth Beach DE 89 38 15 1:38:11.6 1:38:18.9 7:29/M
5 Jason Farrell Georgetown DE 29 33 41 2:03:07.5 2:03:16.1 9:23/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Link Newfield NY 47 38 26 1:50:21.1 1:50:33.5 8:25/M
2 Jessica Ryan Abingdon MD 69 39 28 1:52:17.7 1:52:31.1 8:34/M
3 Linnhe Svensson Millersville PA 72 34 40 2:00:57.6 2:01:06.3 9:14/M
4 Elizabeth Gerritt Greenwood DE 32 35 43 2:05:49.6 2:06:00.9 9:36/M
5 Stacey Craig Rehoboth Beach DE 24 37 50 2:19:30.1 2:19:40.3 10:38/M
6 Felicia Warfel Greenwood DE 85 35 68 2:55:48.2 2:55:57.9 13:25/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Griffin Lipman Selbyville DE 48 44 9 1:29:43.8 1:29:49.8 6:51/M
2 David Teklits Philadelphia PA 74 41 11 1:32:15.4 1:32:19.3 7:02/M
3 Mark McCaffrey West Chester PA 54 44 12 1:35:54.3 1:35:57.0 7:19/M
4 Erich Traum Salisbury MD 78 43 13 1:37:03.6 1:37:06.5 7:24/M
5 Christopher Thompson Rehoboth Beach DE 76 44 20 1:42:58.8 1:43:06.0 7:51/M
6 Michael Fraundorfer Lewes DE 31 43 29 1:54:13.1 1:54:31.2 8:43/M
7 Meyyappan Meyyappan Glen Allen VA 60 46 31 1:55:13.0 1:55:23.0 8:47/M
8 Matthew Oates New Hope PA 64 45 32 1:55:30.1 1:55:37.7 8:49/M
9 Shaun Tull Rehoboth Beach DE 79 43 39 2:00:44.9 2:00:52.5 9:13/M
10 George Booth III Springfield VA 15 43 48 2:16:37.9 2:16:48.4 10:25/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Moran Midlothian VA 68 41 16 1:39:31.1 1:39:35.4 7:35/M
2 Emily Hanlin Dover DE 35 44 30 1:54:40.2 1:54:51.2 8:45/M
3 Oribel McFann-Mora Camden Wyoming DE 57 41 36 1:59:29.6 1:59:49.6 9:07/M
4 Sarah Hinds Washington DC 37 42 37 1:59:39.4 1:59:48.0 9:08/M
5 Jessica Blakeman Georgetown DE 14 40 44 2:06:25.4 2:06:40.9 9:39/M
6 Lori Brown Felton DE 18 43 46 2:13:17.3 2:13:34.6 10:10/M
7 Shawn Musgrove Lewes DE 63 43 49 2:19:12.6 2:19:23.3 10:37/M
8 Nikki Carlsen Bel Air MD 21 43 53 2:24:26.6 2:24:39.9 11:01/M
9 Georgia Kousoulis Millsboro DE 45 41 57 2:26:47.3 2:27:02.0 11:12/M
10 Liz Talley Ocean View DE 91 46 59 2:27:38.3 2:27:51.2 11:16/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patrick Lucas New Castle DE 49 52 10 1:31:18.8 1:31:23.1 6:58/M
2 Paul Timmons Rehoboth Beach DE 77 52 22 1:44:13.6 1:44:23.4 7:57/M
3 Jeff Temple King George VA 75 56 24 1:46:08.6 1:46:14.5 8:06/M
4 Holger Wolf Washington DC 87 57 25 1:47:53.8 1:48:01.1 8:14/M
5 Michael Villani Virginia Beach VA 82 56 47 2:13:19.9 2:13:25.4 10:10/M
6 Brad Pitzer Poway CA 66 58 51 2:21:16.6 2:21:25.4 10:47/M
7 Chet Klene Martinsville IN 44 54 61 2:29:04.7 2:29:26.1 11:22/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maureen Pinkerton Rehoboth Beach DE 65 53 34 1:58:09.9 1:58:10.0 9:01/M
2 Tracy Sipprelle Jackson WY 71 58 38 2:00:17.6 2:00:24.9 9:10/M
3 Nan Mann Frederick MD 51 58 42 2:04:24.8 2:04:37.1 9:29/M
4 Jane Boyd Lewes DE 16 56 60 2:28:11.7 2:28:27.3 11:18/M
5 Sarah Van Der Steur Rehoboth Beach DE 80 57 66 2:52:07.7 2:52:15.4 13:08/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Israel Colon Rehoboth Beach DE 23 64 19 1:42:40.8 1:42:45.9 7:50/M
2 Tim Young Rehoboth Beach DE 88 61 23 1:46:03.3 1:46:09.2 8:05/M
3 John Kern Bethesda MD 40 63 33 1:55:32.3 1:55:46.7 8:49/M
4 John Dowling Ocean View DE 26 60 35 1:59:17.2 1:59:37.2 9:06/M
5 Stephan Mann Frederick MD 52 66 45 2:09:55.3 2:10:08.2 9:55/M
6 Jeff Green Lewes DE 70 61 55 2:26:01.8 2:26:19.1 11:08/M
7 Dan Sypinski Rehoboth Beach DE 73 65 58 2:27:18.9 2:27:33.2 11:14/M
8 John Walters Lewes DE 84 67 63 2:36:42.4 2:36:51.2 11:57/M
9 Jack Edwards Milton DE 27 68 67 2:52:13.6 2:52:28.6 13:08/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lucy McCausland Arlington VA 55 66 18 1:42:11.7 1:42:18.2 7:48/M
2 Leisa Villani Virginia Beach VA 81 62 21 1:44:09.4 1:44:14.8 7:57/M
3 Joy Biser Millsboro DE 13 64 56 2:26:16.9 2:26:30.9 11:09/M
4 Cathy Haut Lewes DE 36 64 69 2:57:35.9 2:57:45.3 13:33/M
5 Anne-Marie Gulde Washington DC 34 61 70 3:01:57.5 3:02:15.2 13:53/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Burns Avon CO 19 72 54 2:24:49.2 2:24:57.7 11:03/M
 

Male Relay

Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 BREW CREW TEAM   179   1 1:50:39.9 1:50:57.9 8:26/M
 

Female Relay

Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 HEART & SOLE TEAM   194   1 2:00:02.6 2:00:20.0 9:09/M
2 I'LL TAKE HALF TEAM   195   2 2:08:06.8 2:08:21.7 9:46/M
3 FAST FANNIES TEAM   193   3 2:11:16.9 2:11:32.7 10:01/M
4 BLOND BOMBSHELL TEAM   190   4 2:19:17.6 2:19:36.6 10:37/M
5 DEWEY SHE-DEVIL TEAM   191   5 2:28:28.2 2:28:45.0 11:19/M
6 DOUBLE TROUBLE TEAM   192   6 2:58:32.1 2:58:41.9 13:37/M
 

Co-Ed Relay

Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 WARHORSE & FOX TEAM   379   1 1:40:29.0 1:40:29.0 7:40/M
2 HANSELL TEAM   248   2 1:58:03.4 1:58:15.1 9:00/M
3 SOLE MATES TEAM   236   3 2:01:55.4 2:02:13.3 9:18/M
4 MYERS TEAM   235   4 2:09:39.3 2:09:48.9 9:53/M
5 TWO MUCH FUN TEAM   377   5 2:11:38.3 2:11:45.4 10:02/M
6 VW TEAM   366   6 2:35:06.8 2:35:20.4 11:50/M
 
Date: 
Saturday, May 8, 2021